Resultat från KM – Jubileumsprovet

Jubileumsprovet, odelat jaktprov, har genomförts på Öland. Domare i de tre partierna var Gunnar Eriksson Lars Thulin och Lars Olander. Här följer preliminära resultat.

Obs! Inga resultat är officiella förrän de är registrerade av SKF. Vi är tacksamma för rapport av eventuella tryckfel på sidan till web@weimaranerklubben.se.

Fredag 2 oktober

Fredagen bjöd på solsken och vindar som växlade mellan svaga och måttliga, c:a 12 plusgrader.

Grupp 1 – EFTERSÖKSGRENARNA. Domare: Gunnar Eriksson

Namn Klass Vatten Spår Ruta
Classic Dream´s I´m A Flying Fox EKL 9 0 8
Landsbygdens Retur EKL 0
Lukas EKL 0
Scuba´s Gold Strike EKL 10 10 10
Scuba´s Highland Witch EKL 0
Scuba´s Inchmurrin EKL 0
Wellieson Game EKL 0
Woksebs Ruth EKL 8 10 10
Wellieson Easy ÖKL 10 10
Scuba´s Kiss The Boys Goodbye ÖKL 0 9

Grupp 2 – FÄLT. Domare: Lars Thulin

Namn Klass Fält Apport
Aura Lunar Ignaheim UKL EG
Classic Dream´s Black Grouse UKL EG
Classic Dream´s Hathor UKL EG
Classic Dream´s Hazel Grouse UKL EG
Classic Dream´s Ptarmigan UKL EG
Grey Shaheen Isa UKL 8 10
Jerikogårdens Baccara UKL EG
Jerikogårdens Beckie UKL EG
Jerikogårdens Carmen ÖKL EG
Freja ÖKL 5 10
Hella´s Roy ÖKL EG

Grupp 3 – FÄLT. Domare: Lars Olander

Namn Klass Fält Apport
Classic Dream´s Yeoman ÖKL EG
Indabas Sacajawea V Silverstreak ÖKL 8 9
Kanzigården´s Basco ÖKL EG 10
Mimmtrix Ronja ÖKL EG 8
Scuba´s Inspiration of Quadet ÖKL 7 10
Scuba´s Itchy Bitchy ÖKL EG
Scuba´s Jellybean ÖKL EG
Scuba´s Jet Set ÖKL EG 10
Silver Rain´s Touch Of Zico ÖKL EG
Wellieson Eazac ÖKL EG
Woksebs Reha ÖKL 7 4


Lördag 3 oktober

Lördagens väder var kyligt, c:a 8 plusgrader med stark till mycket stark vind med regn och hagel.

Grupp 1 – FÄLT. Domare: Gunnar Eriksson

Namn Klass Fält Apport
Classic Dream´s I´m A Flying Fox EKL 7 8
Landsbygdens Retur EKL 6 8
Lukas EKL 7 10
Scuba´s Gold Strike EKL 7 10
Scuba´s Highland Witch EKL EG
Scuba´s Inchmurrin EKL 6 8
Wellieson Game EKL 7 10
Woksebs Ruth EKL EG
Wellieson Easy ÖKL 7 10
Scuba´s Kiss The Boys Goodbye ÖKL 7 10

Grupp 2 – EFTERSÖKSGRENARNA. Domare: Lars Thulin

Namn Klass Vatten Spår
Aura Lunar Ignaheim UKL 6 0
Classic Dream´s Black Grouse UKL 10 10
Classic Dream´s Hathor UKL 6
Classic Dream´s Hazel Grouse UKL 7 10
Classic Dream´s Ptarmigan UKL 7 10
Grey Shaheen Isa UKL 8 10
Jerikogårdens Baccara UKL 5 9
Jerikogårdens Beckie UKL 0 7
Jerikogårdens Carmen ÖKL 9 10
Freja ÖKL 0 9
Hella´s Roy ÖKL 0 10

Grupp 3 – EFTERSÖKSGRENARNA. Domare: Lars Olander

Namn Klass Vatten Spår
Classic Dream´s Yeoman ÖKL 9 10
Indabas Sacajawea V Silverstreak ÖKL 10 10
Kanzigården´s Basco ÖKL 10 10
Mimmtrix Ronja ÖKL 7 10
Scuba´s Inspiration of Quadet ÖKL 0 10
Scuba´s Itchy Bitchy ÖKL
Scuba´s Jellybean ÖKL 0 10
Scuba´s Jet Set ÖKL 10 10
Silver Rain´s Touch Of Zico ÖKL 10 10
Wellieson Eazac ÖKL 10 10
Woksebs Reha ÖKL 0 9

Och de som gick till pris vid det odelade provet är…

Namn Klass Fält App Vatten Spår Ruta Poäng Pris
Scuba’s Gold Strike EKL 7 10 10 10 10 200 1:a
Indabas Sacajeawea V Silverstreak (DK) ÖKL 8 9 10 10 178 1:a
Wellieson Easy ÖKL 7 10 10 10 170 1:a
Grey Shaheen Isa UKL 8 10 8 10 170 1:a
FacebookFacebook