Några platser kvar vid prov 8-9 juli

Det finns några startplatser kvar vid prov i Skellefteå, Hällefors och Järna. Skicka efteranmälan direkt till provledaren för respektive provdag.

Mer information om proven:  SkellefteåHälleforsJärna

Resultat vid prov i Enköping 2-3/11

Enkoping 2013Här följer preliminära resultat. Obs! Inga resultat är officiella förrän de är registrerade av SKF.

Domare: Nicke Niklasson och Marcus Niklasson
Domaraspirant lördag: Peter Nilsson
Domaraspirant söndag: Ted Karlsson
Domarelever: Adam Dschulnigg och Joakim Nordell
Provledare: Micke Svedberg

Vi är tacksamma för rapport av eventuella tryckfel på sidan till web@weimaranerklubben.se.

Lördag 2 november

UKL

Namn Fält Apport Pris
 Free Will’s Nosa EG
 Red Garlic’s Wasabi (Breton) 2:a
 Red Garlic’s Vit Vitlök (Breton) EG
 The Bee’s Knees Fala LoveÁ 4 4 3:e
 Jerikogårdens Roy’s Vilja EG
 Classic Dream’s Pernice Bianca 6 5 2:a
 Free Will’s Norma 6 10 2:a
 Grey Shaheen Levant Sparrowhawk EG

 

ÖKL

Namn Fält Apport Pris
 Merel Fan’t Suydevelt (Drent) EG
 Wellieson Basta 7 10 1:a
 Classic Dream’s Camarillo Brillo  6  7 2:a
 Alma z Lisiego Wzorgorza EG
 Snaiper’s Luke  EG
 Grey Shaheen Osmium  EG
 Scuba’s Master of the Hounds EG
 Jerikogårdens Russin EG
 Jerikogårdens Ripa EG
 Wellieson Delight  EG
 Mimmtrix Nicole EG

 

EKL

Namn Fält Apport Pris
 Scuba’s Knock Out EG
 Quadet Damit 8 8 1:a
 Red Garlic’s Korint (Breton) EG
 Bijan’s Lexus (Breton) EG
 Classic Dream’s Yeoman EG

Stort grattis till Quadet Damit som kvalificerade sig till Svensk Jaktprovchampion i och med lördagens 1:a-pris. Vi gratulerar också hennes matte Elisabeth Beskow.

 

Söndag 3 november

UKL

Namn Fält Apport Pris
 Free Will’s Nosa EG
 Red Garlic’s Vit Vitlök (Breton) EG
 The Bee’s Knees Fala LoveÁ EG
 Classic Dream’s Pernice Bianca 7 8 1:a
 Jerikogårdens Roy’s Vilja EG
 Free Will’s Norma 5 9 2:a
 Grey Shaheen Levant Sparrowhawk EG
 Jerikogårdens Russin 5 8 2:a
 Jerikogårdens Ripa 6 5 2:a

 

ÖKL

Namn Fält Apport Pris
 Merel Fan’t Suydevelt (Drent) EG
 Classic Dream’s Camarillo Brillo 5 10 2:a
 Alma z Lisiego Wzorgorza  EG
 Snaiper’s Luke 7 10 1:a
 Grey Shaheen Osmium 6 10 2:a
 Wellieson Delight 6 9 2:a
 Wellieson Delta EG
 Mimmtrix Nicole EG
 Silver Hunt’s Touch of Umbra EG
 Red Garlic’s Wasabi (Breton) 1:a

 

EKL

Namn Fält Apport Pris
 Red Garlic’s Korint (Breton) 2:a
 Bijans Lexus (Breton) 1:a
 Classic Dream’s Yeoman EG
 Red Garlic’s Klimp (Breton) EG

 

 

 

FacebookFacebook