Resultat Jubileumsutställning

Här presenteras resultat från SWeiKs jubileumsutställning i Jörn 31/8 2014. Bildgalleri följer efter resultatlistan.

Antal anmälda hundar var 33 st.

Domare: TANJA BREU-KNAUP, Tyskland

Vi är tacksamma för rapport av eventuella tryckfel på sidan till web@weimaranerklubben.se.

WEIMARANER, KORTHÅRIG (26)

Valpklass 4 – 6 månader

HANAR

QUADET ELSU KCAR01282501 (under reg)
Ägare: Thorbjörn Rubin, STAVSUDDA
Valpklass – 2:a, Hp.

WOKSEBS TELMONT SE26559/2014 K
Ägare: Zandra Öjring, TULLINGE
Valpklass – 1:a, Hp.

TIKAR

FREE WILL’S SMYGA SE27289/2014 K
Ägare: Jenny Degerman, SKELLEFTEÅ
Valpklass – 2:a, Hp.

FREE WILL’S SPANA SE27288/2014 K
Ägare: Daniela Olsson, BLATTNICKSELE
Valpklass – 1:a, Hp, Bästa valp 4-6 mån.

WOKSEBS TESSERON SE26556/2014 K
Ägare: Nina Thunebro, SKELLEFTEÅ.
Valpklass – 3:a.

Valpklass 6 – 9 månader

HANAR

JERIKOGÅRDENS TIME FOR A CHANGE SE11268/2014 K
Ägare: Lisbeth Ericsson, DEJE.
Valpklass – 1:a, Hp, Bästa valp 6-9 mån.

SCUBA’S NONE BUT THE BRAVE SE40828/2013 K
Ägare: Anna Stålnacke, LULEÅ.
Juniorklass – Vg 2. (62 cm)

TEAMDIVA’S LORD OF THE LIGHT SE48764/2013 K
Ägare: Lillemor Lindberg, BYSKE.
Juniorklass – Vg 1. (64 cm)

FRESH LEMON ALIVE SILVER SE12792/2014 K
Ägare: Thorbjörn Rubin, STAVSUDDA.
Ukl – Vg 1. (64 cm)

J ANTON S33433/2009 K
Ägare: Lena Borén, STIGTOMTA.
Jaktklass – Vg 2. (64 cm)

J, SE V-12, NORD JV-11 SCUBA’S MANNOCHMOR SE15246/2001 K
Ägare: Thorbjörn Rubin, STAVSUDDA.
Jaktklass – Exc 1, Ck, 2:a bhkl. (67 cm)

C.I.B, C.I.E, NORD UCH, SE JCH CLASSIC DREAM’S IM A FLYING FOX S45511/2006 K
Ägare: Magnus Norlén, Klutmark 81, 931 97 SKELLEFTEÅ.
Veteranklass – Exc 1, Ck, 1:a bhkl, BIR, BIR-Veteran. (67 cm)

TIKAR

TEAMDIVA’S RUN TO THE HILLS SE48757/2013 K
Ägare: Anna Carin Wikman, NORSJÖ.
Juniorklass – Exc 1, Ck, 1:a btkl, BIM. (58 cm)

SE VCH TEAMDIVA’S WHEN THE WILD WIND BLOW SE48762/2013 K
Ägare: Annelie Johansson, STIGTOMTA.
Juniorklass – Vg 2. (59 cm)

J, SE VCH CLASSIC DREAM’S CAMARILLO BRILLO SE13449/2010 K
Ägare: Helena Sjöström och Anders Pettersson, STALLARHOLMEN.
Jaktklass – Exc 2, Ck, opl btkl, R-Cert. (61 cm)

J, SE VCH FREE WILL’S NORMA SE030123/2012
Ägare: Helena Sjöström o Anders Pettersson, STALLARHOLMEN.
Jaktklass – Exc 3. (64 cm)

J, SE VCH FREE WILL’S NOSA SE030122/2012
Ägare: Jenny Degerman, SKELLEFTEÅ.
Jaktklass – Exc 1, Ck, 4:a btkl, Cert. (61 cm)

J, SE VCH JERIKOGÅRDENS RIPA SE18112/2012
Ägare: Lisbeth Ericsson, DEJE.
Jaktklass – Vg 4. (61 cm)

SE VCH NELLY VOM ENTENSTRICH SE44913/2010 K
Ägare: Annelie Törnqvist, NORA.
Ökl – Exc 1, Ck, 2:a btkl. (60 cm)

J, SE UCH, NO UCH, SE VCH, NO V-11 HARMAHAALLAN VIP TO CLASSIC DREAM
SE63977/2010 K
Ägare: Pernilla o Rolf Ryberg, VÄRMLANDS NYSÄTER.
Championklass – Exc 2, Ck, opl btkl. (60 cm)

J, SE UCH, NO UCH, SE VCH JERIKOGÅRDENS BACCARA S12059/2008
Ägare: Lisbeth Ericsson, DEJE.
Championklass – Exc 3, Ck, opl btkl. (64 cm)

C.I.B, NORD UCH, SE JCH, SE VCH TEAMDIVA’S WILJA-AF-QUASI S60684/2007 K
Ägare: Jenny Degerman, SKELLEFTEÅ.
Championklass – Exc 1, Ck, 3:a btkl. (62 cm)

J, SE VCH, SE UCH FREJA S41156/2005
Ägare: Lisbeth Ericsson, DEJE.
Veteranklass – Exc 2, Ck, opl btkl. (62 cm)

PASQUINEL’S FLO S47295/2005 K
Ägare: Lena Borén, STIGTOMTA.
Veteranklass – Exc 1, Ck, opl btkl. (59 cm)

WEIMARANER, LÅNGHÅRIG (7)

HANAR

CLASSIC DREAM’S JAGUAR SE28293/2013 L
Ägare: Peter Mayerhofer, SKEPHULT.
Juniorklass – Exc 1, Ck, 2:a bhkl. (66 cm)

CLASSIC DREAM’S SNIPE S23070/2008 K
Ägare: Stina Säfström, SKELLEFTEHAMN.
Ökl – Exc 1, Ck, 1:a bhkl, BIR. (65 cm)

C.I.E, J, RLD N, LP 1, LP II, NORD V-11, SE VCH SIXTEN S33438/2009 L
Ägare: Åsa Bergqvist, STIGTOMTA.
Championklass – Vg 1. (67 cm)

TIKAR

JWW-14 CLASSIC DREAM’S VIRGO SE53708/2013 L
Ägare: Åsa Bergqvist, STIGTOMTA.
Juniorklass – Exc 1, Ck, 2:a btkl. (64 cm)

SE VCH ASTRID S33435/2009 L
Ägare: Lena Borén, STIGTOMTA.
Ökl – Vg 1. (63 cm)

J, WW-14, C.I.B, C.I.E, SE UCH, NORD UCH, FR UCH, EST CH, NORD JunV-08,
NORD V-08,-09,-10, FIN JunV-08, FIN V-08,-09, NO V-08,-09,-10, SE V-09,-10,
WW-10,-11,-13, Tallin W-13, SE VCH CLASSIC DREAM´S HAZEL GROUSE S23071/2008
Ägare: Pernilla och Rolf Ryberg, VÄRMLANDS NYSÄTER.
Championklass – Exc 1, Ck, 1:a btkl, BIM. (64 cm)

J, C.I.B, VWW-14, SE UCH, NO UCH, DK CH, SE VCH, NORDJV-05, NORDV-05,-07, KBHV-07, NO V-05, DKK V-07, WW-08, SE UCH, NO UCH, DK CH, POL CH CLASSIC DREAM’S YUPYA S20161/2005
Ägare: Pernilla o Rolf Ryberg, VÄRMLANDS NYSÄTER.
Veteranklass – Exc 1, Ck, 3:a btkl, BIR-veteran. (62 cm)

KENNEL CLASSIC DREAM , Pernilla o Rolf Ryberg, VÄRMLANDS NYSÄTER.
Uppf.kl – 1:a, HP, Bästa grupp

FINALTÄVLINGAR

BIS-Valp 4-6 månader

BIS-1 – FREE WILL’S SPANA SE27288/2014 K
Ägare: Daniela Olsson, BLATTNICKSELE.

BIS-Valp 6-9 månader

BIS-1 – JERIKOGÅRDENS TIME FOR A CHANGE SE11268/2014 K
Ägare: Lisbeth Ericsson, DEJE.

BIS-Veteran

BIS-1 – C.I.B, C.I.E, NORD UCH, SE JCH CLASSIC DREAM’S IM A FLYING FOX S45511/2006 K
Ägare: Magnus Norlén, SKELLEFTEÅ.

BIS-2- J, C.I.B, VWW-14, SE UCH, NO UCH, DK CH, SE VCH, NORDJV-05, NORDV-05,-07, KBHV-07, NO V-05, DKK V-07, WW-08, SE UCH, NO UCH, DK CH, POL CH CLASSIC DREAM’S YUPYA S20161/2005
Ägare: Pernilla o Rolf Ryberg, VÄRMLANDS NYSÄTER.

BIS-Uppfödargrupp

KENNEL CLASSIC DREAM , Pernilla o Rolf Ryberg, VÄRMLANDS NYSÄTER.
Uppf.kl – 1:a, HP, Bästa grupp

BIS

1:a – Weimaraner, Lh: CLASSIC DREAM’S SNIPE S23070/2008 K
Ägare: Stina Säfström, SKELLEFTEHAMN.

2:a – Weimaraner, Kh: C.I.B, C.I.E, NORD UCH, SE JCH CLASSIC DREAM’S IM A FLYING FOX S45511/2006 K
Ägare: Magnus Norlén, SKELLEFTEÅ.

 

 

BIS1 Classic Dream’s Snipe

Weimaranermästaren J SE VCH Classic Dream’s Maat ” Tilja” med Katarina & Tomas. foto Jenny Degerman

BIS1 Classic Dream’s Snipe. Foto Jenny Degerman

BIS1 Classic Dream’s Snipe foto Jenny Degerman

Alla hundarna skulle mätas! Foto Jenny Degerman

BIS2 veteran lhJ, C.I.B, VWW-14, SE UCH, NO UCH, DK CH, SE VCH, NORDJV-05, NORDV-05,-07, KBHV-07, NO V-05, DKK V-07, WW-08, SE UCH, NO UCH, DK CH, POL CH CD’s Yupya foto Jenny Degerman

Tikklassen lh foto Jenny Degerman

BIR & BIM lh

BIS uppfödargrupp lh, Classic Dream’s

BIS 1 lh & BIS 2, kh Classic Dream’s Snipe & C.I.B, C.I.E, NORD UCH, SE JCH Classic Dream’s Im A Flying Fox

BIR C.I.B, C.I.E, NORD UCH, SE JCH CLASSIC DREAM’S IM A FLYING FOX & TEAMDIVA’S RUN TO THE HILLS BIM kh

 

FacebookFacebook