OBS! Ändrade datum för skogsprov!


Skogsprov i Handskberget anordnas 20–21 augusti.
  (Proven är flyttade från 31/8–1/9).

Sista anmälningsdag: Torsdag 8 augusti


Om du är anmäld men inte kan deltaga 20-21/8 får du såklart tillbaka avgiften. Hör av dig till shop@weimaranerklubben.se så ordnar vi med återbetalning.

Eftersöksgrenar 2005

Resultat för hundar tillhörande ägare som är medlem i Svenska Weimaranerklubben vid prov i eftersöksgrenar i rasklubbens eller specialklubbens regi.

Observera att resultat nedan är godkända resultat i enlighet med våra jaktprovsregler. Hundar vars resultat ej blivit godkända (t ex som anmälts i fel klass, hundar som startat i strid med SKK:s bestämmelser eller då förare ej är medlem) finns således ej med här. Observera även att andra rasers resultat vid proven nedan inte redovisas här.

Eftersöksgrenar år 2005:

050702, Ord, Jörn, ”Norrlandsmästaren”, domare: Tommy Andersson
Ökl:
Woksebs Moa, v 10, s 10, Norrlandsmästare
Scuba’s Galliano, v 10, s 10
Scuba’s Creme De Cassis, v 9, s 10
Scuba’s Glen Andrew, v 8, s 7
Grey Sallow’s Cinnamon-Sedge, v 7, s 10
Scuba’s Grappa Inga, v 4, s 10
Grey Sallow’s Cream-Dun, v 0, s 10
Woksebs Nixon, v 0, s 6
Hella’s Miracle, v 0, s 0

050703, Ord, Jörn, domare: Tommy Andersson
Ökl:
Woksebs Moa, v 9, s 10
Scuba’s Galliano, v 9, s 10
Grey Sallow’s Cream-Dun, v 0, s 10
Scuba’s Glen Andrew, v 0, s 10
Hella’s Miracle, v 0, s 9

050716, Ord, Berga, domare: Anders Beskow
Ekl:
Scuba’s Gold Strike, v 0, s 0, ar 10
Woksebs Magnum, v –, s 0, ar —

Ökl:
Woksebs Milaz, v 8, s 10
Husvargen Lad O’Pairts, v 9, s 8
Husvargen Rappahanock, v 6, s 0
Scuba’s Galliano, v –, s 0

Ukl:
Pasquinels Doba, v 9, s 10
Scuba’s Highland Witch, v 8, s 10

050716, Särsk, Väla, domare: Benny Nilsson
Ökl:
Mimmtrix Evelina, v 10, s 10
Mimmtrix Gibson af Sally, v 10, s 10
Hella’s Mira, v 8, s 10
Mimmtrix Love, v 5, s 10
Jerikogårdens Carmen, v 6, s 9
Mimmtrix Sabine, v 0, s 10
Mimmtrix Ernst, v 0, s 10
Mimmtrix Theodor, v 0, s 9
Mimmtrix Eileen, v 0, s 6

Ukl:
Mimmtrix Tindra, v 10, s 10
Mimmtrix Tess, v 10, s 10
Mimmtrix Ebba, v 9, s 10
Hella, v 8, s 9

050717, Ord, Berga, domare: Anders Beskow
Ekl:
Scuba’s Gold Strike, v –, s 0, ar —
Woksebs Magnum, v –, s 0, ar —

Ökl:
Woksebs Milaz, v 10, s 10
Scuba’s Galliano, v 10, s 10
Woksebs Ozzie, v 10, s 0
Disodil’s Modesty, v 4, s 0

Ukl:
Scuba’s Highland Witch, v 10, s 10
Ansona Dream On, v 0, s 10

050717, Särsk, Väla, domare: Benny Nilsson
Ökl:
Mimmtrix Elsa, v 9, s 10
Jerikogårdens Carmen, v 9, s 10
Hella’s Mira, v 4, s 6
Mimmtrix Sabine, v 0, s 10
Mimmtrix Tess, v 0, s 10
Mimmtrix Eileen, v 7, s 0

Ukl:
Mimmtrix Tindra, v 10, s 10
Hella, v 9, s 10
Mimmtrix Ebba, v 9, s 10

050722, Särsk, Sävsjön, domare: Anders Beskow
Ökl:
Classic Dream’s Rock n’Roll, v 10, s 10
Classic Dream’s Quick In Fields, v 9, s 10
Grausturm Dare To Dream, v 8, s 9
Classic Dream’s Royal Raven, v 7, s 8
Classic Dream’s Silver Spirit, v 6, s 8
Segelvikens Ally, v -, s 0
Classic Dream’s Patron, v -, s 0

050723, Ord, Kalmar, domare: Lars Karlsson
Ekl:
Scuba’s Gold Strike, v 9, s 10, ar 10
Woksebs Mymlan, v 10, s 0, ar —

Ökl:
Gundras Elmer, v 8, s 10
Scuba’s Hithland Witch, v 6, s 10
Classic Dream’s Top To Cottilion’s, v 0, s 10
Gundras Ella, v 0, s 9
Disodil’s Pang, v 0, s 9

Ukl:
Scuba’s Hundred Per Cent, v 6, s 8

050723, Särsk, Sävsjön, domare: Anders Beskow
Ökl:
Grausturm Dare To Dream, v 9, s 10
Classic Dream’s Silver Spirit, v 8, s 10
Classic Dream’s Quiz Of Qubics, v 8, s 10
Foster Vom Weipen, v 7, s 10
Classic Dream’s Queen Of Stars, v 8, s 9
Classic Dream’s Silver Super Sonic, v 9, s 7
Segelvikens Ally, v 10, s 4
Classic Dream’s Patron, v 10, s 0
Yellow Eye’s Willow, v 8, s 0

Ukl:
Classic Dream’s Tète à Tète, v 9, s 10
Classic Dream’s Xlnt, v 8, s 10
Classic Dream’s Xceptional, v 8, s 6
Classic Dream’s Xclusive, v 7, s 7
Classic Dream’s Tiny Tender, v 0, s 10
Yellow Eye’s Explozen, v 0, s 9
Classic Dream’s Up To The Minute, v 8, s 0

050724, Ord, Kalmar, domare: Lars Karlsson
Ekl:
Woksebs Mymlan, v 10, s 10, ar 10
Scuba’s Gold Strike, v –, s 0, ar —

Ökl:
Gundras Elmer, v 9, s 10
Scuba’s Hithland Witch, v 10, s 8
Classic Dream’s Top To Cottilion’s, v 8, s 10
Disodil’s Pang, v 6, s 10
Gundras Ella, v 0, s 0

Ukl:
Scuba’s Hundred Per Cent, v 8, s 10

050724, Särsk, Sävsjön, domare: Anders Beskow
Ökl:
Classic Dream’s Quick In Fields, v 10, s 10
Segelvikens Ally, v 8, s 10
Classic Dream’s Silver Spirit, v 7, s 10
Yellow Eye’s Willow, v 6, s 5
Classic Dream’s Patron, v 10, s 0
Classic Dream’s Silver Super Sonic, v 0, s 7

Ukl:
Yellow Eye’s Explozen, v 6, s 10

050730, Särsk, Sala, domare: Anders Beskow
Ökl:
Classic Dream’s Mercedez, v 9, s 9
Pasquinel’s Ayita, v 7, s 10
Classic Dream’s Impact, v 6, s 10
Pasquinel’s Bly, v 0, s 0

Ukl:
Pasquinel’s Dichali, v 10, s 10
Pasquinel’s Chenoa av Greydove, v 10, s 10
Pasquinel’s Demothi, v 10, s 9
Pasquinel’s Chatan, v 8, s 10
Pasquinel’s Delsin, v 8, s 10
Ansona Dream On, v 8, s 10
Pasquinel’s Cha’risa, v 7, s 9

050731, Särsk, Sala, domare: Anders Beskow
Ökl:
Classic Dream’s Impact, v 10, s 10
Pasquinel’s Delsin, v 9, s 10
Pasquinel’s Chenoa av Greydove, v 8, s 10
Pasquinel’s Cha’risa, v 7, s 10
Pasquinel’s Ayita, v 0, s 0

Ukl:
Pasquinel’s Chatan, v 9, s 4

050806, Ord, Kynnefjäll, domare: Nicke Niklasson
Ekl:
Kilesands Java, v 10, s 0, ar —

Ökl:
Gundras Elmer, v 10, s 10
Mimmtrix Love, v 9, s 10
Kilesands Kaja, v 8, s 10
Gundras Ella, v 0, s 10
Classic Dream’s Silver Spirit, v 0, s 10
Pasquinel’s Bidziil, v 0, s 0

050806, Särsk, Deje, domare: Benny Nilsson
Ökl:
Classic Dream’s Ninja Star, v 9, s 10
Mimmtrix Vera af Impi, v 8, s 10
Yellow Eye’s Willow, v 10, s 5
Jerikogårdens Cleopatra, v 0, s 10
Mimmtrix Faust, v 0, s 9
Jerikogårdens Charcarel, v 0, s 8
Tappinskis Kilo, v 0, s 0
Mimmtrix Eileen, v 0, s 0
Yellow Eye’s Wippsan, v 0, s 0

Ukl:
Yellow Eye’s Explozen, v 10, s 10
Lukas, v 9, s 10
Ghosthunter’s Bianca, v 0, s 10

050807, Ord, Kynnefjäll, domare: Nicke Niklasson
Ekl:
Kilesands Java, v 10, s 0, ar —

Ökl:
Classic Dream’s Silver Spirit, v 8, s 9
Gundras Elmer, v 10, s 0
Gundras Ella, v 0, s 10
Kilesands Kaja, v 0, s —

050807, Särsk, Deje, domare: Benny Nilsson
Ökl:
Mimmtrix Faust, v 10, s 10
Woksebs Nimbus, v 10, s 10
Mimmtrix Vera af Impi, v 9, s 10
Jerikogårdens Charcarel, v 8, s 10
Classic Dream’s Ninja Star, v 7, s 9
Yellow Eye’s Willow, v 7, s 8
Tappinskis Kilo, v 0, s 10
Jerikogårdens Cleopatra, v 0, s 10
Mimmtrix Eileen, v 0, s 0

Ukl:
Yellow Eye’s Explozen, v 10, s 9
Lukas, v 9, s 9
Ghosthunter’s Bianca, v 0, s 8

050813, Ord, Skogaryd, domare: Nicke Niklasson

Ekl:
Kilesands Java, v -, s 0, ar –

Ökl:
Disodil’s Modesty, v 10 hp, s 10
Kilesands Kaja, v 10, s 10 hp
Yellow Eye’s Willow, v 10, s 8
Classic Dream’s Patron, v 9, s 0
Classic Dream’s Silver Super Sonic, v 0, s 10
Mimmtrix Eileen, v 0, s 6

Ukl:

Yellow Eye’s Explozen, v 10, s 9
Ghosthunter’s Bianca, v 5, s 9

050814, Ord, Skogaryd, domare: Nicke Niklasson

Ekl:
Kilesands Java, v 7, s 7, ar 10

Ökl:
Kilesands Kaja, v 10, s 10
Yellow Eye’s Willow, v 9, s 8
Classic Dream’s Silver Super Sonic, v 0, s 8
Mimmtrix Eileen, v 5, s 0
Classic Dream’s Patron, v -, s 0

Ukl:
Yellow Eye’s Explozen, v 5, s 10
Ghosthunter’s Bianca, v 0, s 0

050815, Särsk, Uppsala, domare: Lars Thulin

Ökl:
Disodil’s Modesty, v 10, s 10
Woksebs Occra, v 7, s 10
Woksebs Ozzie, v 5, s 10
Scuba’s Connoisseurs Choice, v 0, s 10

Ukl:
Tappinskis Jazzy As Jennin, v 8, s 10
Ghost Hunter’s Bagheera, v 0, s 8

050823, Särsk, Vagnhärad, domare: Nicke Niklasson

Ukl:
Woksebs Qari, v 9, s 10
Woksebs Quattro, v 10, s 8
Woksebs Qelly, v 7, s 10

050910, Särsk, Hisingen, domare: Ann-Christin Skrucha

Ekl:
Kilesands Java, v 0, s -, ar-

Ökl:
Classic Dream’s Silver Super Sonic, v 9, s 0

050910, Särsk, Uppsala, domare: Anders Beskow
Ekl:
Woksebs Lion, v 8, s 0, ar –

Ökl:
Scuba’s Gin And It, v 0, s –
Woksebs Ozzie, v 0, s –

051111, Särsk, Uddevalla, domare: Benny Nilsson
Ökl:
Classic Dream’s Silver Spirit, v 10, s 10

Ukl:
Classic Dream’s Xlnt, v 8, s 9
Classic Dream’s Yupya, v 0, s 9