Eftersöksgrenar 2006

Resultat för hundar tillhörande ägare som är medlem i Svenska Weimaranerklubben vid prov i eftersöksgrenar i rasklubbens eller specialklubbens regi.

Observera att resultat nedan är godkända resultat i enlighet med våra jaktprovsregler. Hundar vars resultat ej blivit godkända (t ex som anmälts i fel klass, hundar som startat i strid med SKK:s bestämmelser eller då förare ej är medlem) finns således ej med här. Observera även att andra rasers resultat vid proven nedan inte redovisas här.

Resultaten för 2007 håller just nu på att omarbetas för att kunna publiceras på att mer lättöverskådligt sätt. Planen är att dessa skall publiceras i stil med till exempel Vorstehdata där man kan läsa även domarkritik och egenskapssiffor. Detta är dock ett stort arbete och vi hoppas att ni har överseende med avsaknaden av resultat för 2007 tills vidare.

20060708, Ord, Svansele, ”Norrlandsmästaren”, domare: Lars Sandström
Ekl:
Scuba´s Galliano, v 10, s 0, ar 10

Ökl:
Grey Sallow´s Cinnamon-Sedge, v 10, s 10, Norrlandsmästare
Woksebs Moa, v 10, s 10
Grey Sallow´s Cream-Dun, v 9, s 9
Scuba´s Glen Andrew, v 7, s 10
Scuba´s Heather Cream, v 7, s 10
Hella´s Miracle, v 0, s 0

060709, Ord, Svansele, domare: Lars Sandström
Ekl:
Scuba´s Galliano, v 10, s 8, ar 7

Ökl:
Scuba´s Heather Cream, v 10, s 9
Grey Sallow´s Cinnamon-Sedge, v 9, s 10
Scuba´s Glen Andrew, v 8, s 10
Grey Sallow´s Cream-Dun, v 9, s 8
Hella´s Miracle, v 6, s 0

20060714, Särsk, Väla, domare: Benny Nilsson
Ökl:
Lukas, v 8, s 10
Jerikogårdens Carmen, v 6, s 10
Classic Dream´s Patron, v 10, s 0
Mimmtrix Evelina, v –, s 0

Ukl:
Silver Hunt´s Demeter, v 9, s 10

20060715, Ord, Berga, domare: Kenneth Sundvall
Ekl:
Scuba´s Galliano, v 10, s 7, ar 10
Woksebs Nike, v –, s 0, ar — Woksebs Magnum, v –, s 0, ar —

Ökl:
Husvargen Rappahanock, v 10, s 10
Pasquinel´s Chenoa av Greydove, v 10, s 10
Classic Dream´s Mercedez, v 9, s 9
Pasquinel´s Ayita, v 9, s 9
Pasquinel´s Doba, v 9, s 8
Ansona Dream On, v 0, s 10

Ukl:
Wellieson Gatsby, v 10, s 9
Wellieson Gandalf, v 9, s 9
Pasquinels Ezhno, v 7, s 8
Wellieson Game, v 6, s 9

20060715, Ord, Väla, domare: Benny Nilsson
Ökl:
Mimmtrix Elsa, v 9, s 10
Jerikogårdens Carmen, v 7, s 10
Mimmtrix Piraten, v 7, s 9
Hella´s Mira, v 7, s 9
Mimmtrix Love, v 5, s 8
Pasquinel´s Bidziil, v 0, s 8
Mimmtrix Evelina, v 0, s 0
Mimmtrix Gibson af Sally, v –, s 0
Mimmtrix Tess, v –, s 0
Mimmtrix Ebba, v 0, s 0
Hella, v –, s 0

Ukl:
Mimmtrix Troja, v 10, s 8
Woksebs Ruth, v 10, s 8
Winsome Deb V Westend at Mimtrx, v 9, s 10
Diamond Queens Wilma, v 9, s 7
Silver Hunt´s Demeter, v 8, s 8
Mimmtrix Ronja, v –, s 0

20060716, Ord, Berga, domare: Kenneth Sundvall
Ekl:
Woksebs Nike, v 0, s 0, ar —

Ökl:
Woksebs Ozzie, v 10, s 10
Tappinskis Jazzy As Jennin, v 9, s 8

Ukl:
Pasquinels Ezhno, v 10, s 10

060716, Ord, Väla, domare: Benny Nilsson
Ökl:
Mimmtrix Gibson af Sally, v 10, s 10
Mimmtrix Tess, v 10, s 10
Mimmtrix Love, v 7, s 10
Hella´s Mira, v 7, s 9
Mimmtrix Piraten, v 7, s 9
Mimmtrix Ebba, v 0, s 9
Pasquinel´s Bidziil, v –, s 0
Hella, v –, s 0

Ukl:
Winsome Deb V Westend at Mimtrx, v 8, s 9

20060722, Ord, Hällefors, domare: Benny Nilsson och Anki Skrucha
Ökl:
Classic Dream´s Tete a Tete, v 10, s 10
Yellow Eye´s Explozen, v 10, s 10
Kilesands Ripa, v 10, s 10
Classic Dream´s Silver Spirit, v 10, s 8
Classic Dream´s Tic Tac Toe, v 9, s 10
Kilesands Lira, v 9, s 10
Yellow Eye´s Willow, v 9, s 10
Classic Dream´s Quasimodo In Grey, v 9, s 8
Classic Dream´s Ozzian, v 9, s 8
Classic Dream´s Quick in Fields, v 9, s 5
Classic Dream´s Queen of Stars, v 8, s 8
Classic Dream´s Xcetional, v 8, s 7
Classic Dream´s Xlnt, v 0, s 9
Classic Dream´s Up And Coming, v 0, s 0
Classic Dream´s Till Tomorrow, v 0, s 0
Mimmtrix Eileen, v 0, s 0
Segelvikens Ally, v -, s 0
Ghost Hunters Bagheera, v -, s 0

Ukl:
Classic Dream´s Zafir of Sasha, v 10, s 10
Classic Dream´s Zethon of Sasha, v 9, s 10
Wellieson Game, v 9, s 10
Classic Dream´s Zodiac of Sasha, v 9, s 9
Classic Dream´s Xplicit, v 9, s 8
Classic Dream´s Yupya, v 8, s 10
Classic Dream´s Yeoman, v 9, s 4
Classic Dream´s Yunah, v 9, s 0
Woksebs Romelus, v 0, s 9

20060723, Ord, Hällefors, domare: Benny Nilsson och Anki Skrucha
Ökl:
Wellieson Game, v 10, s 10
Classic Dream´s Tic Tac Toe, v 10, s 10
Classic Dream´s Silver Spirit, v 10, s 10
Ghost Hunters Bagheera, v 10, s 9
Yellow Eye´s Willow, v 9, s 10
Classic Dream´s Quick In Fields, v 9, s 9
Classic Dream´s Zafir of Sasha, v 8, s 10
Kilesands Lira, v 5, s 10
Classic Dream´s Xceptional, v 5, s 8
Segelvikens Ally, v 9, s 0
Clasic Dream´s Zodiac of Sasha, v 7, s 0
Mimmtrix Eileen, v 4, s 0
Classic Dream´s Till Tomorrow, v , s 0
Yellow Eye´s Explozen, v , s 0
Classic Dream´s Xlnt, v , s 0
Classic Dream´s Quasimodo In Grey, v , s 0

Ukl:
Silver Hunt´s Selene, v 9, s 7
Classic Dream´s Xplicit, v 8, s 8
Classic Dream´s Zethon of Sasha, v 8, s 8
Classic Dream´s Yeoman, v 4, s 10
Woksebs Romelius, v 0, s –

20060729, Ord, Kalmar, domare: Nicke Niklasson
Ökl:
Classic Dream´s Patron, v 10, s 8
Husvargen Rappahanock, v 8, s 10
Pasquinel´s Demothi, v 8, s 8
Disodil´s Pang, v 0, s 0

20060730, Ord, Kalmar, domare: Nicke Niklasson
Ökl:
Classic Dream´s Patron, v 4, s 10
Disodil´s Pang, v 0, s 6
Pasquinel´s Demothi, v -, s 5

20060805, Ord, Garpenberg, domare: Lars Thulin
Ökl:
Pasquinel´s Ezhno, v 10, s 10
Pasquinel´s Dichali, v 9, s 10
Pasquinel´s Ayita, v 9, s 10
Pasquinel´s Charisa, v 8, s 10
Pasquinel´s Delsin, v 9, s 0
Pasquinel´s Bly, v 8, s 0
Pasquinel´s Ahanu, v 8, s 0
Pasquinel´s Bi-ya-ne-ta, v 0, s 10
Woksebs Onyx, v –, s 0

Ukl:
Yellow Eye´s Insider, v 9, s 10
Classic Dream´s Yeoman, v 9, s 10
Pasquinel´s Eyota, v 8, s 10
Pasquinel´s Etchemin, v 8, s 10
Wellieson Galahad, v 10, s 5
Lockfågelns Ooydoo, v 7, s 5
Pasquinel´s Fenogi, v 0, s 9

20060805, Ord, Kynnefjäll, domare: Benny Nilsson
Ökl:
Classic Dream´s Quasimodo In Grey, v 10, s 10
Diamond Queens Wilma, v 10, s 9
Classic Dream´s Ninja Star, v 9, s 9
Classic Dream´s Xlnt, v 9, s 9
Lukas, v 8, s –
Pasquinel´s Bidziil, v 0, s –
Leia, v 0, s –
Hella, v 0, s –
Hella´s Mira, v 0, s –
Ghost Hunter´s Bianca, v 0, s 0
Mimmtrix Eileen, v 0, s 0

Ukl:
Mimmtrix Ronja, v 8, s 10

20060806, Ord, Garpenberg, domare: Lars Thulin
Ökl:
Pasquinel´s Delsin, v 9, s 10
Pasquinel´s Chenoa av Greydove, v 7, s 10
Tappinskis Jazzy as Jennin, v 7, s 8
Pasquinel´s Chatan, v 7, s 7
Classic Dream´s Mercedez, v 0, s 10
Pasquinel´s Bi-ya-ne-ta, v 0, s 10
Pasquinel´s Ayita, v 0, s 8

Ukl:
Pasquinel´s Etchemin, v 8, s 10
Wellieson Galahad, v 7, s 9
Lockfågelns Oopsan, v 0, s 9
Pasquinel´s Fenogi, v 0, s 9
Lockfågelns Ooydoo, v 5, s 0
Pasquinel´s Ehawee, v 0, s 0

20060806, Ord, Kynnefjäll, domare: Benny Nilsson
Ökl:
Diamond Queens Wilma, v 10, s 9
Classic Dream´s Quasimodo In Grey, v 9, s 10
Lukas, v 8, s 10
Hella´s Mira, v 9, s 9
Classic Dream´s Xlnt, v 9, s 8
Pasquinel´s Bidziil, v 0, s 9
Hella, v 0, s 9
Leia, v -, s 0
Mimmtrix Eileen, v -, s 0

Ukl:
Mimmtrix Ronja, v 10, s 10

20060812, Ord, Skogaryd, domare: Anki Skrucha
Ekl:
Scuba´s Gold Strike, v 9, s 0, ar 8

Ökl:
Jerikogårdens Carmen, v 10, s 10
Mimmtrix Vera af Impi, v 10, s 9
Jerikogårdens Charcarell, v 8, s 10
Lukas, v 8, s 9
Mimmtrix Wilson, v 7, s 10
Scuba´s Highland Witch, v 0, s 9
Grausturm Dare To Dream, v 0, s 8
Jerikogårdens Cleopatra, v 0, s 6
Mimmtrix Evelina, v 0, s 0
Leia, v -, s 0

Ukl:
Yellow Eye´s Indiana Jones, v 5, s 10
Silver Hunts Apollon, v 4, s 0
Freja, v 0, s 10

20060813, Ord, Skogaryd, domare: Anki Skrucha
Ekl:
Scuba´s Gold Strike, v 10, s 7, ar 9

Ökl:
Jerikogårdens Carmen, v 10, s 10
Yellow Eye´s Willow, v 10, s 10
Kilesands Kaja, v 9, s 10
Jerikogårdens Charcarell, v 8, s 10
Mimmtrix Wilson, v 6, s 10
Woksebs Ruth, v 0, s 0
Yellow Eye´s Explozen, v 0, s 0
Scuba´s Highland Witch, v 0, s –
Mimmtrix Evelina, v 0, s –

Ukl:
Freja, v 9, s 10
Silver Hunts Apollon, v 9, s 10

20060820, Särsk, Berga, domare: Anders Beskow
Ekl:
Woksebs Magnum, v 10, s 7, ar 10
Woksebs Nike, v -, s 0, ar –
Mimmtrix Horst, v -, s 0, ar –

Ökl:
Pasquinel´s Doba, v 10, s 9
Ansona Dream On, v 0, s 8
Segelvikens Ally, v -, s 0

Ukl:
Gerfalcon´s Caliber, v 6, s 8
Silver Hunt´s Selene, v 5, s 10

20060822, Särsk, Lojsta, domare: Gunnar Ericsson
Ökl:
Scuba´s Highland Witch, v 10, s 10
Scuba´s Gin And It, v 0, s 0

Ukl:
Wellieson Gangster, v 8, s 8

060825, Särsk, Boarp, domare: Anki Skrucha
Ökl:
Classic Dream´s Silver Super Sonic, v 10, s 10
Disodil´s Jidji, v 9, s 9
Mimmtrix Ebba, v 0, s 9

20060826, Särsk, Boarp, domare: Anki Skrucha
Ökl:
Lukas, v 0, s 10
Mimmtrix Ebba, v 0, s 10
Mimmtrix Evelina, v -, s 0

20060901, Ord, Svansele, domare: Jan Pettersson
Ökl:
Hella´s Miracle, v 8, s 10
Scuba´s Highland Mist, v 0, s 8

Ukl:
Yellow Eye´s Indra, v 6, s 10
Mimmtrix Malte, v 0, s 8

20060904, Särsk, Uppsala, domare: Lars Thulin
Ökl:
Ansona Dream On, v 0, s 10

Ukl:
Silver Hunts Selene, v 4, s 9
Pasquinel´s Ehawee, v 0, s 9

20060929, Särsk, Sala, domare: Anders Beskow
Ekl:
Woksebs Nike, v 8, s 10, ar 10
Mimmtrix Horst, v 8, s 10, ar 8

Ökl:
Pasquinel´s Ayita, v 0, s 10
Segelvikens Ally, v 0, s 0

Ukl:
Lockfågelns Ooysan, v 8, s 10
Yellow Eye´s Ilska, v 7, s 10
Yellow Eye´s Iq, v 7, s 10
Lockfågelns Ooydoo, v 7, s 9
Pasquinel´s Fekseko, v 7, s 9
Pasquinel´s Fenogi, v 0, s 10
Lockfågelns Oopsan, v -, s 0

20060929, Särsk, Deje, domare: Benny Nilsson
Ekl:
Classic Dream´s Quasimodo In Grey, v 0, s 6, ar –

Ökl:
Classic Dream´s Silver Super Sonic, v 10, s 10
Classic Dream´s Xlnt, v 8, s 9
Jerikogårdens Cleopatra, v -, s 0

20061013, Särsk, Berga, domare: Lars Thulin
Ökl:
Woksebs Qari, v -, s 0

Ukl:
Woksebs Romelus, v 5, s 10
Woksebs Reyki, v 5, s 0

20061013, Särsk, Sollebrunn, domare: Benny Nilsson
Ökl:
Mimmtrix Tindra, v 8, s 10
Lukas, v 6, s 10
Scuba´s Hundred Per Cent, v 0, s 8
Yellow Eye´s Explozen, v -, s 0