Eftersöksgrenar 2006

Resultat för hundar tillhörande ägare som är medlem i Svenska Weimaranerklubben vid prov i eftersöksgrenar i rasklubbens eller specialklubbens regi.

Observera att resultat nedan är godkända resultat i enlighet med våra jaktprovsregler. Hundar vars resultat ej blivit godkända (t ex som anmälts i fel klass, hundar som startat i strid med SKK:s bestämmelser eller då förare ej är medlem) finns således ej med här. Observera även att andra rasers resultat vid proven nedan inte redovisas här.

Eftersöksgrenar år 2006:

060708, Ord, Svansele, ”Norrlandsmästaren”, domare: Lars Sandström
Ekl:
Scuba’s Galliano, v 10, s 0, ar 10

Ökl:
Grey Sallow’s Cinnamon-Sedge, v 10, s 10, Norrlandsmästare
Woksebs Moa, v 10, s 10
Grey Sallow’s Cream-Dun, v 9, s 9
Scuba’s Glen Andrew, v 7, s 10
Scuba’s Heather Cream, v 7, s 10
Hella’s Miracle, v 0, s 0

060709, Ord, Svansele, domare: Lars Sandström
Ekl:
Scuba’s Galliano, v 10, s 8, ar 7

Ökl:
Scuba’s Heather Cream, v 10, s 9
Grey Sallow’s Cinnamon-Sedge, v 9, s 10
Scuba’s Glen Andrew, v 8, s 10
Grey Sallow’s Cream-Dun, v 9, s 8
Hella’s Miracle, v 6, s 0

060714, Särsk, Väla, domare: Benny Nilsson
Ökl:
Lukas, v 8, s 10
Jerikogårdens Carmen, v 6, s 10
Classic Dream’s Patron, v 10, s 0
Mimmtrix Evelina, v –, s 0

Ukl:
Silver Hunt’s Demeter, v 9, s 10

060715, Ord, Berga, domare: Kenneth Sundvall
Ekl:
Scuba’s Galliano, v 10, s 7, ar 10
Woksebs Nike, v –, s 0, ar — Woksebs Magnum, v –, s 0, ar —

Ökl:
Husvargen Rappahanock, v 10, s 10
Pasquinel’s Chenoa av Greydove, v 10, s 10
Classic Dream’s Mercedez, v 9, s 9
Pasquinel’s Ayita, v 9, s 9
Pasquinel’s Doba, v 9, s 8
Ansona Dream On, v 0, s 10

Ukl:
Wellieson Gatsby, v 10, s 9
Wellieson Gandalf, v 9, s 9
Pasquinels Ezhno, v 7, s 8
Wellieson Game, v 6, s 9

060715, Ord, Väla, domare: Benny Nilsson
Ökl:
Mimmtrix Elsa, v 9, s 10
Jerikogårdens Carmen, v 7, s 10
Mimmtrix Piraten, v 7, s 9
Hella’s Mira, v 7, s 9
Mimmtrix Love, v 5, s 8
Pasquinel’s Bidziil, v 0, s 8
Mimmtrix Evelina, v 0, s 0
Mimmtrix Gibson af Sally, v –, s 0
Mimmtrix Tess, v –, s 0
Mimmtrix Ebba, v 0, s 0
Hella, v –, s 0

Ukl:
Mimmtrix Troja, v 10, s 8
Woksebs Ruth, v 10, s 8
Winsome Deb V Westend at Mimtrx, v 9, s 10
Diamond Queens Wilma, v 9, s 7
Silver Hunt’s Demeter, v 8, s 8
Mimmtrix Ronja, v –, s 0

060716, Ord, Berga, domare: Kenneth Sundvall
Ekl:
Woksebs Nike, v 0, s 0, ar —

Ökl:
Woksebs Ozzie, v 10, s 10
Tappinskis Jazzy As Jennin, v 9, s 8

Ukl:
Pasquinels Ezhno, v 10, s 10

060716, Ord, Väla, domare: Benny Nilsson
Ökl:
Mimmtrix Gibson af Sally, v 10, s 10
Mimmtrix Tess, v 10, s 10
Mimmtrix Love, v 7, s 10
Hella’s Mira, v 7, s 9
Mimmtrix Piraten, v 7, s 9
Mimmtrix Ebba, v 0, s 9
Pasquinel’s Bidziil, v –, s 0
Hella, v –, s 0

Ukl:
Winsome Deb V Westend at Mimtrx, v 8, s 9

060722, Ord, Hällefors, domare: Benny Nilsson och Anki Skrucha
Ökl:
Classic Dream’s Tete a Tete, v 10, s 10
Yellow Eye’s Explozen, v 10, s 10
Kilesands Ripa, v 10, s 10
Classic Dream’s Silver Spirit, v 10, s 8
Classic Dream’s Tic Tac Toe, v 9, s 10
Kilesands Lira, v 9, s 10
Yellow Eye’s Willow, v 9, s 10
Classic Dream’s Quasimodo In Grey, v 9, s 8
Classic Dream’s Ozzian, v 9, s 8
Classic Dream’s Quick in Fields, v 9, s 5
Classic Dream’s Queen of Stars, v 8, s 8
Classic Dream’s Xcetional, v 8, s 7
Classic Dream’s Xlnt, v 0, s 9
Classic Dream’s Up And Coming, v 0, s 0
Classic Dream’s Till Tomorrow, v 0, s 0
Mimmtrix Eileen, v 0, s 0
Segelvikens Ally, v -, s 0
Ghost Hunters Bagheera, v -, s 0

Ukl:
Classic Dream’s Zafir of Sasha, v 10, s 10
Classic Dream’s Zethon of Sasha, v 9, s 10
Wellieson Game, v 9, s 10
Classic Dream’s Zodiac of Sasha, v 9, s 9
Classic Dream’s Xplicit, v 9, s 8
Classic Dream’s Yupya, v 8, s 10
Classic Dream’s Yeoman, v 9, s 4
Classic Dream’s Yunah, v 9, s 0
Woksebs Romelus, v 0, s 9

060723, Ord, Hällefors, domare: Benny Nilsson och Anki Skrucha
Ökl:
Wellieson Game, v 10, s 10
Classic Dream’s Tic Tac Toe, v 10, s 10
Classic Dream’s Silver Spirit, v 10, s 10
Ghost Hunters Bagheera, v 10, s 9
Yellow Eye’s Willow, v 9, s 10
Classic Dream’s Quick In Fields, v 9, s 9
Classic Dream’s Zafir of Sasha, v 8, s 10
Kilesands Lira, v 5, s 10
Classic Dream’s Xceptional, v 5, s 8
Segelvikens Ally, v 9, s 0
Clasic Dream’s Zodiac of Sasha, v 7, s 0
Mimmtrix Eileen, v 4, s 0
Classic Dream’s Till Tomorrow, v , s 0
Yellow Eye’s Explozen, v , s 0
Classic Dream’s Xlnt, v , s 0
Classic Dream’s Quasimodo In Grey, v , s 0

Ukl:
Silver Hunt’s Selene, v 9, s 7
Classic Dream’s Xplicit, v 8, s 8
Classic Dream’s Zethon of Sasha, v 8, s 8
Classic Dream’s Yeoman, v 4, s 10
Woksebs Romelius, v 0, s –

060729, Ord, Kalmar, domare: Nicke Niklasson
Ökl:
Classic Dream’s Patron, v 10, s 8
Husvargen Rappahanock, v 8, s 10
Pasquinel’s Demothi, v 8, s 8
Disodil’s Pang, v 0, s 0

060730, Ord, Kalmar, domare: Nicke Niklasson
Ökl:
Classic Dream’s Patron, v 4, s 10
Disodil’s Pang, v 0, s 6
Pasquinel’s Demothi, v -, s 5

060805, Ord, Garpenberg, domare: Lars Thulin
Ökl:
Pasquinel’s Ezhno, v 10, s 10
Pasquinel’s Dichali, v 9, s 10
Pasquinel’s Ayita, v 9, s 10
Pasquinel’s Charisa, v 8, s 10
Pasquinel’s Delsin, v 9, s 0
Pasquinel’s Bly, v 8, s 0
Pasquinel’s Ahanu, v 8, s 0
Pasquinel’s Bi-ya-ne-ta, v 0, s 10
Woksebs Onyx, v –, s 0

Ukl:
Yellow Eye’s Insider, v 9, s 10
Classic Dream’s Yeoman, v 9, s 10
Pasquinel’s Eyota, v 8, s 10
Pasquinel’s Etchemin, v 8, s 10
Wellieson Galahad, v 10, s 5
Lockfågelns Ooydoo, v 7, s 5
Pasquinel’s Fenogi, v 0, s 9

060805, Ord, Kynnefjäll, domare: Benny Nilsson

Ökl:
Classic Dream’s Quasimodo In Grey, v 10, s 10
Diamond Queens Wilma, v 10, s 9
Classic Dream’s Ninja Star, v 9, s 9
Classic Dream’s Xlnt, v 9, s 9
Lukas, v 8, s –
Pasquinel’s Bidziil, v 0, s –
Leia, v 0, s –
Hella, v 0, s –
Hella’s Mira, v 0, s –
Ghost Hunter’s Bianca, v 0, s 0
Mimmtrix Eileen, v 0, s 0

Ukl:
Mimmtrix Ronja, v 8, s 10

060806, Ord, Garpenberg, domare: Lars Thulin
Ökl:
Pasquinel’s Delsin, v 9, s 10
Pasquinel’s Chenoa av Greydove, v 7, s 10
Tappinskis Jazzy as Jennin, v 7, s 8
Pasquinel’s Chatan, v 7, s 7
Classic Dream’s Mercedez, v 0, s 10
Pasquinel’s Bi-ya-ne-ta, v 0, s 10
Pasquinel’s Ayita, v 0, s 8

Ukl:
Pasquinel’s Etchemin, v 8, s 10
Wellieson Galahad, v 7, s 9
Lockfågelns Oopsan, v 0, s 9
Pasquinel’s Fenogi, v 0, s 9
Lockfågelns Ooydoo, v 5, s 0
Pasquinel’s Ehawee, v 0, s 0

060806, Ord, Kynnefjäll, domare: Benny Nilsson

Ökl:
Diamond Queens Wilma, v 10, s 9
Classic Dream’s Quasimodo In Grey, v 9, s 10
Lukas, v 8, s 10
Hella’s Mira, v 9, s 9
Classic Dream’s Xlnt, v 9, s 8
Pasquinel’s Bidziil, v 0, s 9
Hella, v 0, s 9
Leia, v -, s 0
Mimmtrix Eileen, v -, s 0

Ukl:
Mimmtrix Ronja, v 10, s 10

060812, Ord, Skogaryd, domare: Anki Skrucha

Ekl:
Scuba’s Gold Strike, v 9, s 0, ar 8

Ökl:
Jerikogårdens Carmen, v 10, s 10
Mimmtrix Vera af Impi, v 10, s 9
Jerikogårdens Charcarell, v 8, s 10
Lukas, v 8, s 9
Mimmtrix Wilson, v 7, s 10
Scuba’s Highland Witch, v 0, s 9
Grausturm Dare To Dream, v 0, s 8
Jerikogårdens Cleopatra, v 0, s 6
Mimmtrix Evelina, v 0, s 0
Leia, v -, s 0

Ukl:
Yellow Eye’s Indiana Jones, v 5, s 10
Silver Hunts Apollon, v 4, s 0
Freja, v 0, s 10

060813, Ord, Skogaryd, domare: Anki Skrucha

Ekl:
Scuba’s Gold Strike, v 10, s 7, ar 9

Ökl:
Jerikogårdens Carmen, v 10, s 10
Yellow Eye’s Willow, v 10, s 10
Kilesands Kaja, v 9, s 10
Jerikogårdens Charcarell, v 8, s 10
Mimmtrix Wilson, v 6, s 10
Woksebs Ruth, v 0, s 0
Yellow Eye’s Explozen, v 0, s 0
Scuba’s Highland Witch, v 0, s –
Mimmtrix Evelina, v 0, s –

Ukl:
Freja, v 9, s 10
Silver Hunts Apollon, v 9, s 10

060820, Särsk, Berga, domare: Anders Beskow

Ekl:
Woksebs Magnum, v 10, s 7, ar 10
Woksebs Nike, v -, s 0, ar –
Mimmtrix Horst, v -, s 0, ar –

Ökl:
Pasquinel’s Doba, v 10, s 9
Ansona Dream On, v 0, s 8
Segelvikens Ally, v -, s 0

Ukl:
Gerfalcon’s Caliber, v 6, s 8
Silver Hunt’s Selene, v 5, s 10

060822, Särsk, Lojsta, domare: Gunnar Ericsson

Ökl:
Scuba’s Highland Witch, v 10, s 10
Scuba’s Gin And It, v 0, s 0

Ukl:
Wellieson Gangster, v 8, s 8

060825, Särsk, Boarp, domare: Anki Skrucha

Ökl:
Classic Dream’s Silver Super Sonic, v 10, s 10
Disodil’s Jidji, v 9, s 9
Mimmtrix Ebba, v 0, s 9

060826, Särsk, Boarp, domare: Anki Skrucha

Ökl:
Lukas, v 0, s 10
Mimmtrix Ebba, v 0, s 10
Mimmtrix Evelina, v -, s 0

060901, Ord, Svansele, domare: Jan Pettersson

Ökl:
Hella’s Miracle, v 8, s 10
Scuba’s Highland Mist, v 0, s 8

Ukl:
Yellow Eye’s Indra, v 6, s 10
Mimmtrix Malte, v 0, s 8

060904, Särsk, Uppsala, domare: Lars Thulin

Ökl:
Ansona Dream On, v 0, s 10

Ukl:
Silver Hunts Selene, v 4, s 9
Pasquinel’s Ehawee, v 0, s 9

060929, Särsk, Sala, domare: Anders Beskow

Ekl:
Woksebs Nike, v 8, s 10, ar 10
Mimmtrix Horst, v 8, s 10, ar 8

Ökl:
Pasquinel’s Ayita, v 0, s 10
Segelvikens Ally, v 0, s 0

Ukl:
Lockfågelns Ooysan, v 8, s 10
Yellow Eye’s Ilska, v 7, s 10
Yellow Eye’s Iq, v 7, s 10
Lockfågelns Ooydoo, v 7, s 9
Pasquinel’s Fekseko, v 7, s 9
Pasquinel’s Fenogi, v 0, s 10
Lockfågelns Oopsan, v -, s 0

060929, Särsk, Deje, domare: Benny Nilsson

Ekl:
Classic Dream’s Quasimodo In Grey, v 0, s 6, ar –

Ökl:
Classic Dream’s Silver Super Sonic, v 10, s 10
Classic Dream’s Xlnt, v 8, s 9
Jerikogårdens Cleopatra, v -, s 0

061013, Särsk, Berga, domare: Lars Thulin

Ökl:
Woksebs Qari, v -, s 0

Ukl:
Woksebs Romelus, v 5, s 10
Woksebs Reyki, v 5, s 0

061013, Särsk, Sollebrunn, domare: Benny Nilsson

Ökl:
Mimmtrix Tindra, v 8, s 10
Lukas, v 6, s 10
Scuba’s Hundred Per Cent, v 0, s 8
Yellow Eye’s Explozen, v -, s 0