Uppfödare

Foto: J&C Paulsson

        Senast
reg kull
Classic Dream’s
Weimaraner & SRHP
pernilla.classicdreams@gmail.com
Pernilla Ryberg Älviksholms gård
661 95 Värmlands Nysäter
0703-10 73 57 2015
Grauenwald’s
norana83@gmail.com
 Anna & Magnus Norlén Klutmark 81
931 97 Skellefteå
 0702-30 09 51 2017
Greyberry’s
katarinaperss80@hotmail.com
Katarina & Jonas Hansson Bäckaskogsvägen 20
291 34 Fjälkinge
0704-97 37 47
0704-86 37 06
2019
Jaktpartners
info@jaktpartners.com
Philip Stolz Prästbol 46
683 93 Råda
+49 1726127234 2019
Jerikogårdens
lisbeth.lillsjon@telia.com
Lisbeth Ericsson

Lillsjön 12
669 91 Deje

070-69 58 300 2017
Lockfågelns
info@lockfageln.com
Mia Källberg Östanbäck 140
733 96 Sala
076-80 80 800 2016
Loyal Silvers
Weimaraneer@hotmail.com
Rebecca Hansson &
David Fryklind
Torvmossevägen 9
655 97 Molkom
0739-08 68 90 2016
Mimmtrix
mimmi@mimmtrix.com
Mimmi Eriksson Bällefors, Marielund 25
549 93 Moholm, Töreboda
0706-59 61 77 2018
Scuba’s
anci@scubas.se
Anci & Nicke Niklasson Gröndalsvägen 16
387 50 Köpingsvik
0730-63 98 67 2018
Skyttens
camilla@skyttens.se
Camilla Liljekow Lunnarp 305
247 94 Dalby
0706-02 13 66 2018
Snaiper’s
kadi@snaiperdogs.com 
teresa@snaiperdogs.com
Kadi Harjak &
Teresa Karlsson
Holländargatan 40, 113 59 Stockholm
Norrö Sjöväg 19, 184 42 Åkersberga
0705-42 60 68
0709-71 85 25
2017
WeimStars
championshunddagis@home.se
Sara Svensson Rullharvsgatan 2E
431 47 Mölndal
 0705-43 00 92 2019
Woksebs
beskow@telia.com
Anders Beskow Allégatan 16
61931 Trosa
0156-143 46
0702-02 15 24
0709-20 08 39
2015
ZolTik
adene4004@gmail.com
Adené Edsheim P H Lingsväg 8
24531 Staffanstorp. 
0731-57 39 31
0731-57 39 32
2018

 

För att få presentation på denna sida, krävs följande:

  1. Du ska vara uppfödare.
  2. Du ska vara medlem i Svenska Weimaranerklubben.
  3. Du ska ha haft en kull inom de senaste fem åren.
  4. Du ska länka tillbaka på din hemsida till Svenska Weimaranerklubben.
  5. Eventuellt kennelnamn skall vara slutligen godkänt av SKK/FCI. På förekommen anledning vill vi att du sänder skriftlig bekräftelse (kopia från SKK) på det godkända kennelnamnet innan detta kan läggas in.
  6. Att uppfödaren har haft minst en kull valpar av någon av dessa raser: Korthårig Weimaraner, Långhårig Weimaraner, SRHP.
  7. Att uppfödaren ej blivit belagd med hänvisningsstopp från SKK (tillika varning, registreringsförbud eller tävlingsförbud).
  8. Att uppfödaren följer gällande lagstiftning och förordningar, (djurskyddslagen och jordbruksverkets föreskrifter), samt SKK:s grundregler.