Uppfödare

Foto: J&C Paulsson

          Senast
reg kull
C Classic Dream’s
Weimaraner & SRHP
pernilla.classicdreams@gmail.com
Pernilla Ryberg Älviksholms gård
661 95 Värmlands Nysäter
0703-10 73 57 2015
F Free Will’s
jennydegerman@staaan.se
Jenny Degerman &
Hans Lundberg
Varuträsk 226
931 98 Skellefteå
0703-95 50 76
0702-14 07 18
2014
G Grauenwald’s
norana83@gmail.com
 Anna och Magnus Norlén Klutmark 81
931 97 Skellefteå
 0702-30 09 51 2017
  Greyberry’s
katarinaperss80@hotmail.com
Katarina Persson & Jonas Hansson Bäckaskogsvägen 20
291 34 Fjälkinge
044-209667
0704-973747
0704-863706
2017
  Grey Shaheen
georg.k@shaheen.se
Georg Khodr Hagby Torslund
740 20  Vänge
0704-96 35 54
018-39 72 19
2012
H Himingfjellet
karikj@online.no
Kari Kjoerholt Ørvella Veest 407
3677 Notodden, Norge
+47 97041345 2016
J Jerikogårdens
lisbeth.jeriko@telia.com
Lisbeth Ericsson Jeriko 2
669 91 Deje
070-69 58 300 2017
L Lockfågelns
info@lockfageln.com
Mia Källberg Östanbäck 130
733 96 Sala
076-80 80 800 2013
M Ma Dawill’s
maria.olsson@ktv.asele.se
Maria Ohlsson Hallonstigen 16
91060 ÅSELE
0941-45052
0730-52 11 91
2012
  Mimmtrix
mimmi@mimmtrix.com
Mimmi Erixon Ljur, Osdal 1
447 94  VÅRGÅRDA
0322-66 04 40 2014
S Scuba’s
anci@scubas.se
Anci & Nicke Niklasson Gröndalsvägen 16
387 50 Köpingsvik
0485-723 33
0730-63 98 67
2013
  Skyttens
camilla@skyttens.se
Camilla Liljekow Ugnsvägen 8
247 62 Veberöd
046-800 70
0706-02 13 66
2016
  Snaiper’s
kadi@snaiperdogs.com 
teresa@snaiperdogs.com
Kadi Harjak &
Teresa Karlsson
Holländargatan 40, 113 59 Stockholm
Norrö Sjöväg 19, 184 42 Åkersberga
0705-42 60 68
0709-71 85 25
2017
W Waldgemein
waldgemein@weimaraner.fi
Virpi Luoma-Marttila Tammerfors, Finland +358 50 5575911 2016
  WeimStars
championshunddagis@home.se
Sara Svensson Rullharvsgatan 2E
431 47 Mölndal
 0705-43 00 92 2015
  Wellieson
sigrid@wellieson.se
Sigrid Agenäs Rovide Lojsta
623 59 Hemse
0706-97 32 31 2015
  Woksebs
beskow@telia.com
Anders Beskow Allégatan 16
61931 Trosa
0156-143 46
0702-02 15 24
0709-20 08 39
2015

För att få finnas på denna sida, krävs följande:

  1. Du ska vara uppfödare.
  2. Du ska vara medlem i Svenska Weimaranerklubben.
  3. Du ska ha haft en kull inom de senaste fem åren.
  4. Du ska länka tillbaka på din hemsida till Svenska Weimaranerklubben.
  5. Eventuellt kennelnamn skall vara slutligen godkänt av SKK/FCI. På förekommen anledning vill vi att du sänder skriftlig bekräftelse (kopia från SKK) på det godkända kennelnamnet innan detta kan läggas in.
  6. Att uppfödaren har haft minst en kull valpar av någon av dessa raser: Korthårig Weimaraner, Långhårig Weimaraner, SRHP.
  7. Att uppfödaren ej blivit belagd med hänvisningsstopp från SKK (tillika varning, registreringsförbud eller tävlingsförbud).
  8. Att uppfödaren följer gällande lagstiftning och förordningar, (djurskyddslagen och jordbruksverkets föreskrifter), samt SKK:s grundregler.