Uppfödare

Foto: J&C Paulsson

        Senast
reg kull
Classic Dream’s
Weimaraner & SRHP
pernilla.classicdreams@gmail.com
Pernilla Ryberg Älviksholms gård
661 95 Värmlands Nysäter
0703-10 73 57 2015
Free Will’s
jennydegerman@staaan.se
Jenny Degerman &
Hans Lundberg
Varuträsk 226
931 98 Skellefteå
0703-95 50 76
0702-14 07 18
2014
Grauenwald’s
norana83@gmail.com
 Anna & Magnus Norlén Klutmark 81
931 97 Skellefteå
 0702-30 09 51 2017
Greyberry’s
katarinaperss80@hotmail.com
Katarina & Jonas Hansson Bäckaskogsvägen 20
291 34 Fjälkinge
044-209667
0704-973747
0704-863706
2017
Himingfjellet
karikj@online.no
Kari Kjoerholt Ørvella Veest 407
3677 Notodden, Norge
+47 97041345 2016
Jerikogårdens
lisbeth.jeriko@telia.com
Lisbeth Ericsson Jeriko 2
669 91 Deje
070-69 58 300 2017
Lockfågelns
info@lockfageln.com
Mia Källberg Östanbäck 140
733 96 Sala
076-80 80 800 2016
Mimmtrix
mimmi@mimmtrix.com
Mimmi Erixon Ljur, Osdal 1
447 94  VÅRGÅRDA
0322-66 04 40 2014
Scuba’s
anci@scubas.se
Anci & Nicke Niklasson Gröndalsvägen 16
387 50 Köpingsvik
0485-723 33
0730-63 98 67
2018
Skyttens
camilla@skyttens.se
Camilla Liljekow Lunnarp 305
247 94 Dalby
0706-02 13 66 2018
Snaiper’s
kadi@snaiperdogs.com 
teresa@snaiperdogs.com
Kadi Harjak &
Teresa Karlsson
Holländargatan 40, 113 59 Stockholm
Norrö Sjöväg 19, 184 42 Åkersberga
0705-42 60 68
0709-71 85 25
2017
Waldgemein
waldgemein@weimaraner.fi
Virpi Luoma-Marttila Tammerfors
Finland
+358 50 5575911 2018
WeimStars
championshunddagis@home.se
Sara Svensson Rullharvsgatan 2E
431 47 Mölndal
 0705-43 00 92 2015
Wellieson
sigrid@wellieson.se
Sigrid Agenäs Rovide Lojsta
623 59 Hemse
0706-97 32 31 2015
Woksebs
beskow@telia.com
Anders Beskow Allégatan 16
61931 Trosa
0156-143 46
0702-02 15 24
0709-20 08 39
2015
ZolTik
adene4004@gmail.com
Adené Edsheim P H Lingsväg 8
24531 Staffanstorp. 
0731-57 39 31
0731-57 39 32
2018

 

För att få presentation på denna sida, krävs följande:

  1. Du ska vara uppfödare.
  2. Du ska vara medlem i Svenska Weimaranerklubben.
  3. Du ska ha haft en kull inom de senaste fem åren.
  4. Du ska länka tillbaka på din hemsida till Svenska Weimaranerklubben.
  5. Eventuellt kennelnamn skall vara slutligen godkänt av SKK/FCI. På förekommen anledning vill vi att du sänder skriftlig bekräftelse (kopia från SKK) på det godkända kennelnamnet innan detta kan läggas in.
  6. Att uppfödaren har haft minst en kull valpar av någon av dessa raser: Korthårig Weimaraner, Långhårig Weimaraner, SRHP.
  7. Att uppfödaren ej blivit belagd med hänvisningsstopp från SKK (tillika varning, registreringsförbud eller tävlingsförbud).
  8. Att uppfödaren följer gällande lagstiftning och förordningar, (djurskyddslagen och jordbruksverkets föreskrifter), samt SKK:s grundregler.