Nya rutiner för att kunna använda sig av SKKs dispenser från löshundsförbudet
Våren är på gång och så också tiden då naturen är en ”barnkammare” för viltet. Det är känslig tid och det kan vara bra med en liten påminnelse för vad som gäller för oss jakthundsägare:
För alla hundägare oavsett ras gäller Lag (2007:1150) om tillsyn över hundar och katter där det så kallade löshundsförbudet finns i 16 §:
Tillsyn över och omhändertagande av hundar i marker där det finns vilt
16 § Under tiden den 1 mars-20 augusti ska hundar hållas under sådan tillsyn att de hindras från att springa lösa i marker där det finns vilt. Under den övriga tiden av året ska hundar hållas under sådan tillsyn att de hindras från att driva eller förfölja vilt, när de inte används vid jakt.
Vi som har jakthundar som jagar fågel, utan att förfölja vilt, har i Jaktförordning (1987:905) vissa undantag från löshundsförbudet, under tiden 1 mars till 15 eller 31 april, och 16 augusti-20 augusti:
16 § Trots 16 § första stycket lagen (2007:1150) om tillsyn över hundar och katter, får jakthundar som är lämpade för respektive jaktändamål användas av jakträttshavaren eller av en annan person med jakträttshavarens medgivande
vid tillåten jakt och vid jaktträning enligt följande:
[…]
b) jagar …
… fågel utan att förfölja vilt i Värmlands län, Dalarnas län, Gävleborgs län, Västernorrlands län, Jämtlands län, Västerbottens län och Norrbottens län den 16 aug.-30 april
… fågel utan att förfölja vilt i övriga delar av landet den 16 aug.-15 april
Det betyder att under perioden 15 april (30 april i vissa län) till den 16 augusti får vi inte ha våra hundar lösa i skog och mark.
För viss organiserad verksamhet där en av SKKs klubbar står som arrangör finns det, under särskilda villkor, möjlighet till att få dispens för att kunna genomföra detta. Det som är nytt för i år, och ett krav från länsstyrelserna, är att SKK ska besluta om att godkänna en ansökan om att använda dispensen för varje tillfälle, i förväg.
SKK har delegerat dessa beslut till SKF för verksamhet som någon av SKFs rasklubbar anordnar. Varje länsstyrelse har särskilda villkor för SKKs dispensmöjlighet, och dessa skiljer sig en del mellan länsstyrelserna. Det gör det hela lite komplext.
För att underlätta så mycket som möjligt har SKF gjort ett kort formulär att fylla i före varje planerat arrangemang.
Formuläret måste vara komplett så efterfrågad information måste fyllas i – det är ett av länsstyrelsernas krav.
Utifrån formuläret fattar SKFs styrelse sitt beslut.
Länken till formuläret finns här: https://forms.gle/izhknVUMWhrZxFTp9
Så, om man planerar exempelvis ett prov i eftersök:
- Läs igenom beslutet om dispens och villkoren som gäller från länsstyrelsen i länet där verksamheten ska genomföras.
- Titta igenom formuläret, för att se vilken information som behöver fyllas i.
- Saknas information, ta reda på det som saknas och fyll i formuläret.
- Efter att formuläret är ifyllt och inskickat, maila SKFs styrelse, styrelse@specialklubb-skf.se , så fattar vi beslut inom en vecka.
Lite mer byråkrati men vi försöker göra det så smidigt som möjligt och se till att vi uppfyller länsstyrelserna krav så att vi får behålla möjligheten att kunna genomföra vår verksamhet. Det tjänar vi alla på!
För SKF
Torbjörn
Ordf.
2026-03-29/tm