Bild från KM viltspår 2019

I likhet med weimaranerlägret den 21-24 maj så måste vi tyvärr meddela att även KM i viltspår den 21 maj blir inställt i år. Bakgrunden till detta är Svenska Kennelklubbens beslut om att ställa in all klubborganiserad verksamhet inom organisationen samt omtanken om våra medlemmars hälsa. 

Ta hand om er och håll avståndet så kommer vi igen inför nästa års KM i viltspår.

/Styrelsen

 

Beslut från SKK
Svenska kennelklubbens centralstyrelse har beslutat att ställa in all klubborganiserad verksamhet för klubbar inom SKK-organisationen. Enda undantaget gäller verksamhet där högst tio personer samtidigt förväntas befinna sig på samma plats utomhus och där de närvarande personerna inte har rest in från andra delar av landet eller utomlands. Beslutet gäller från och med 27 mars till och med 31 maj 2020 men beslutet kan förlängas vid behov.

Tags:

Comments are closed