Categories:

”Hej

Jag hade förmånen att få möjlighet att starta på fältprovet i helgen i Alingsås. Ett stort tack till Louise och Madelene för ett väl anordnat fältprov! Tack även till Birger som tog sig tid att vara domare för våra fina hundar. Båda mina hundar är unga fortfarande så det är alltid lika roligt och spännande att se hur de agerar. Fina marker med situationer att hantera för hundarna, variation mellan åker, dike, raviner, täckt terräng, stängsel, vägar och annat som vi stöter på när vi jagar på fält.

Det var en mycket trevlig helg !

Ett stort tack även till alla er som ställer upp för vår klubb och gör det möjligt för oss att anordna dessa fina aktiviteter. Tyvärr hinner jag inte vara med på alla själv, eller bli inlottad, även om jag gärna skulle vilja det. Vi får samsas om dessa fina tillfällen. Missa inte att anmäla er för att komma ut och jaga tillsammans med era fina Weimaraner. Det är ju det som de kan bäst.”

Med vänlig hälsning

Mikael

Ordförande

Tags:

Comments are closed