Categories:

Vi är glada att äntligen kunna presentera klubbens webb!

Den är ännu inte komplett och vi behöver övriga medlemmars hjälp att se till att vi har korrekt information på vår hemsida, därför ber vi alla kontrollera sina och sina hundars uppgifter så snart som möjligt. De ändringar som ni sedan önskar att vi gör, mailar ni bara till oss MEN skriv vilken hund eller person det gäller i ämnesraden på era mail och har ni flera ändringar på olika hundar lägg gärna ett mail om varje hunds eller persons ändringar så underlättar det för oss… Snabbare hantering ger ju snabbare uppdateringar!

Den nya webben kommer att innehålla ALL information som den gamla innehöll, men det kommer att ta lite tid för oss att lyfta över allt. Så ha tålamod!

Gäller det uppdateringar av bilder har vi följande önskemål:

  • Skriv hundens namn i ämnesraden i mailet.
  • Bilderna bör vara i originalformat, dvs inga beskurna bilder, bilder med infälld text osv.
  • Bilder bör vara döpta till hundens namn samt fotograf enligt följande modell: Classic Dream’s Silver Super Sonic Foto C Bondesson (Tänk på att när apostrof används, bör tecknet för just apostrof användas och inte akut accent.)

 

Läs gärna det vi har skrivit om hemsidan på Webbmaster!

Hälsningar

Linn & Jonas

Tags:

Comments are closed