Categories:

KM i Viltspår – Purdeys Vandringspris

SWeiKs klubbmästerskap i viltspår avgörs varje år i den fina spårskogen i Skogaryd mellan Trollhättan och Uddevalla. Regerande mästare är Lisbeth Ericssons tik Freja. Provet går i öppen klass och man tävlar om äran och vandringspriset ”Purdeys pris”, ett vackert horn monterat på en träsköld.

Startande hundar måste vara godkända i anlagsklass senast vid anmälningstidens utgång.

Datum: 31 maj
Sista datum för anmälan: 10 maj
Provavgift: 200 kronor/hund
Klass: Öppen
Typ av prov: Ordinarie

Anmälan görs genom att skicka mail med följande uppgifter till klubbens provsekreterare:
Hundens registrerade namn, hundens registeringsnummer, namn och registreringsnummer på hundens mor och far, hundens födelsedatum, ägarens namn och adress. För att anmälan skall vara komplett skall dessutom provavgiften sättas in på SWeiKs PG-konto. Provavgiften måste finnas på kontot vid anmälningstidens utgång.

Välkommen!

Tags:

Comments are closed