Missade du sista anmälningsdag till något av årets första eftersöksprov? Ingen fara, det finns fortfarande några platser kvar till proven i Hanskberget samt i Skåne, båda den 4-5 juli. Den 4 juli är det dessutom Norrlandsmästaren i Hanskberget och Skånemästaren på provet i Skåne. 

För att anmäla till något av dessa så behöver du: 

  1. Betala provagiften till BG: 5627-2552 eller swisha till: 123 183 44 80
  2. Ange datum och plats för det prov som anmälan avser, samt namn på anmäld hund. 
  3. Maila en ifylld anmälningsblankett till jaktprov@weimaranerklubben.se.
    Blankett: Jaktprovsanmälan 
    Observera att du måste fylla i en blankett per provstart. Det innebär alltså att varje hund ska ha en egen blankett för varje start. Ska hunden starta i en klass på lördag och en klass på söndag så är det med andra ord två blanketter som ska fyllas i.

Efter dessa prov är kommande ordinarie eftersöksprov i SWeiKs regi enligt nedan:

Datum Plats Sista anmälan 
25 juli Hällefors Fredag 26 juni
26 juli Hällefors Fredag 26 juni
8 augusti Berga Fredag 10 juli
9 augusti Berga Fredag 10 juli

 

Kom ihåg att vid sista anmälningdag ska anmälningsavgiften också finnas på klubbens bankkonto. Därefter sorteras den in som efteranmälan.

Tags:

Comments are closed